Każda choroba ma swój biologiczny sens, co oznacza, że żadna zmiana w naszym organizmie nie jest przypadkowa. Taki sens ma również kaszel, choć akurat w jego przypadku trudno nazwać go chorobą. Z biologicznego punktu widzenia jest to wyłącznie proces naprawczy, będący skutkiem wcześniejszych zmian na poziomie komórkowym.
Każda choroba ma swój biologiczny sens, co oznacza, że żadna zmiana w naszym organizmie nie jest przypadkowa. Taki sens ma również kaszel, choć akurat w jego przypadku trudno nazwać go chorobą. Z biologicznego punktu widzenia jest to wyłącznie proces naprawczy, będący skutkiem wcześniejszych zmian na poziomie komórkowym.

Kaszel ściśle wiąże się z terytorium powietrznym, czyli dotyczy sytuacji, w których musimy dzielić z kimś tą samą przestrzeń powietrzną.
Jeśli więc oddychamy z kimś tym samym powietrzem i jednocześnie odczuwamy brak swobody, brak swojej przestrzeni, brak możliwości wyrażenia się, lęk a nawet złość – zaczynamy się dusić.
Dusimy się, bo nie możemy swobodnie oddychać.

Jakie rozwiązanie tego problemu znalazła Matka Natura?

Biologicznym sposobem na zwiększenie dopływu powietrza do pęcherzyków płucnych będzie więc poszerzenie przekroju oskrzeli. Będzie to możliwe dzięki powstaniu mikroubytków (mikroowrzodzeń) błony śluzowej oskrzeli.
(Im cieńsza śluzówka oskrzeli, tym większa ich średnica i tym samym możemy sprawniej oddychać).
Mechanizm podobny jak w przypadku kataru, o którym pisałam tutaj: Katar i kichanie wg Totalnej Biologii

Na tym etapie zmian nie odczuwamy zwykle żadnych dolegliwości. Ma miejsce wyłącznie nieodczuwalna zmniejszona wrażliwość błony śluzowej oskrzeli.

Gdy dojdzie do zakończenia konfliktu (rozwiązania), rozpoczyna się proces regeneracji, a więc odbudowa komórek błony śluzowej oskrzeli.  Powstaje wówczas obrzęk wokół ubytków, a także śluz który służy do ich wypełniania. Odczuwamy wówczas drapanie w gardle, co wymusza odruch kaszlowy.
Nadmiar śluzu zostaje wydalany na zewnątrz wraz z kaszlem. Zatem kaszel jest wyłącznie mechanizmem usuwania z organizmu nadmiaru masy naprawczej, jaką jest śluz (flegma).

Kiedy odczuwamy dyskomfort na terytorium powietrznym, który może doprowadzić do opisanych wyżej zmian biologicznych?

  • odczucie zagrożenia na terytorium,
  • odczucie strachu na terytorium i obawy o terytorium,
  • kłótnie na terytorium,
  • odczucie obawy o utratę terytorium,
  • odczucie „co ludzie powiedzą”,
  • odczucie „mam już tego dość”.

Terytorium to nasz dom, nasze miejsce pracy, osiedle, szkoła, przedszkole, nasze miasto, nasz kraj, planeta itd.


Opisany wyżej proces zmian w obrębie błony śluzowej oskrzeli wiąże się tak zwanym kaszlem mokrym.

Nieco inny mechanizm ma miejsce w przypadku kaszlu suchego, któremu nie towarzyszą żadne zmiany nabłonka oskrzeli.
W korze mózgowej po prawej stronie umiejscowiony jest ośrodek sterowania motoryką mięśni oskrzeli i krtani. Dzięki niemu możemy wprawiać w ruch mięśnie odpowiedzialne za wydobywanie się głosu i wdychanie powietrza. Gdy nagle przeżyjemy konflikt silnego strachu / przerażenia lub gdy czujemy się nagle zaatakowani, nasz automatyczny mózg osłabi wspomniane wyżej mięśnie, uniemożliwiając nam wydanie z siebie głosu.
Jest to mechanizm, który w naturalnym środowisku uratowałby nam życie.
Wyobraź sobie sytuację, gdy słabsze zwierzę znajdzie się na terytorium silniejszego drapieżnika. Żeby nie być zauważonym, a tym samym zaatakowanym, musi być całkowicie niezauważalne i niesłyszalne. Zatem, jeśli nie wyda z siebie żadnego dźwięku, będzie miało większą szansę na przeżycie.


Podobna sytuacja może przytrafić się nam ludziom.  Załóżmy, że kobieta będąca sama w dużym domu usytuowanym na skraju lasu usłyszy późnym wieczorem jakieś szmery za oknem. W tym momencie dozna silnego konfliktu strachu, przerażenia. Jej automatyczny mózg w odpowiedzi na ta reakcję, osłabi motorykę mięśni odpowiedzialnych za mowę (wydawanie dźwięków). W ten sposób kobieta może stać się niezauważona przez potencjalnego drapieżnika (przestępcę).
Nasz mózg nie dba o nasze meble, biżuterię i samochód. Jego zadaniem jest wyłącznie przedłużenie nam życia. Zatem w chwili, gdy kobieta będzie zachowywała się bezszelestnie, istnieje szansa, że drapieżnik jej nie zauważy i tym samym nasza bohaterka nie padnie jego ofiarą.  

Gdy sytuacja zagrożenia ustąpi, rozpocznie się druga faza konfliktu – tzw. faza zdrowienia. Ponieważ w opisanym mechanizmie nie brała udziału błona śluzowa, nie ma też procesu naprawy z udziałem śluzu. Rekonwalescencja mięśni krtani i oskrzeli wiąże się natomiast na początku z okresowym obrzękiem ośrodka sterowania w mózgu i problemem z oddychaniem. Gdy specjalny biologiczny program naprawczy osiągnie punkt kulminacyjny, to podczas kryzysu epileptoidalnego ma miejsce charakterystyczny suchy kaszel. Jest on niezwykle męczący, drażniący, nie dający się pohamować. Jednak nie wiąże się z nim żaden proces odksztuszania flegmy.

Ten rodzaj konfliktu możemy przeżyć nie tylko w sytuacji odczucia fizycznego zagrożenia.
Może on również wystąpić w relacjach międzyludzkich, kiedy czujemy się zaatakowani słownie i czujemy się niemalże sparaliżowani.

Jedna z moich klientek doznała tego rodzaju konflikt w sytuacji, gdy jej szef (z powodu źle wykonanego przez nią zadania) nagle zaczął na nią krzyczeć i grozić zwolnieniem. Moja klientka nie spodziewała się takiej reakcji szefa. Krzyk szefa sprawił, że kobieta czuła się faktycznie jak sparaliżowana. Nie mogła wydobyć z siebie głosu. Nie była w stanie nic powiedzieć na swoją obronę.
W jej mózgu pojawił się wyłącznie obraz silniejszego drapieżnika i obawa przed utratą pracy. W tym wypadku brak pracy oznacza brak środków do życia, a więc w rozumieniu biologicznym – śmierć.


Mówiąc o kaszlu należy pamiętać, że małe dzieci reagują podświadomie na wszystkie emocje przeżywane przez rodziców. Zatem, gdy zaczynają kaszleć nasze dzieci, weźmy pod lupę własne konflikty.  Dzieci mogą reagować zarówno na konflikty w przedszkolu jak i na kłótnie rodziców w domu.
__

Warto zauważyć, że w przypadku wyżej opisanych konfliktów, nie wszyscy reagujemy identycznie. Możemy przeżyć strach w sposób męski lub w sposób kobiecy. Opisane konflikty wchodzą w zakres tak zwanych stref płci i posiadania, których omówienie wymagałoby osobnego postu.

Z kaszlem wiążą się też inne dolegliwości, takie jak zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, zapalenie krtani, zapalenie płuc, astma i inne. Postaram się je opisać w kolejnych postach.

_____

Jeśli chcesz z moją pomocą znaleźć biologiczne źródło swoich problemów i chorób, a tym samym wspomóc proces zdrowienia – zapraszam serdecznie na indywidualne konsultacje.

Z miłością
Beata Nowak – certyfikowany konsultant Recall Healing / Totalnej Biologii

Więcej artykułów o chorobach, dolegliwościach i problemach w ujęciu Recall Healing / Totalnej Biologii znajdziesz w zakładce BAZA WIEDZY.