Trzustka w organizmie pełni dwie niezwykle istotne role. Dostarcza do jelita cienkiego enzymy trawienne i jednocześnie wytwarza hormony regulujące poziom glukozy we krwi tj. insulinę i glukagon.
Dolegliwości trzustki w ujęciu medycyny akademickiej to głównie zapalenie, torbiele i rak trzustki.
..
Szukając konfliktów biologicznych dotyczących trzustki musimy podzielić ją wg funkcji a także wg listków zarodkowych, z których pochodzą:
– tkanka gruczołowa trzustki
– przewody trzustkowe
– komórki wysp trzustki alfa
– komórki wysp trzustki beta
Dziś przyjrzyjmy się tkance gruczołowej trzustki sterowanej przez pień mózgu (tkanka endodermalna)
.
TKANKA GRUCZOŁOWA TRZUSTKI
produkuje soki trawienne, które następnie transportowane są przez przewody trzustkowe do dwunastnicy. Zawarte w nich bardzo silne enzymy trawienne (amylaza, lipaza, trypsynogen oraz chymotrypsyna służą do rozłożenia tłuszczów, węglowodanów i białek.
Trzustka podobnie jak inne organy biorące udział w trawieniu pokarmu reaguje na konflikt kęsa. Jednak w przypadku trzustki konflikt trawienie kęsa jest bardzo intensywny.
Tkanka miąższowa trzustki jest pobudzana do produkcji enzymów trawiennych wówczas, gdy pokarmu (kęsa) nie udało się rozłożyć przez wcześniejszy odcinek przewodu pokarmowego (żołądek, dwunastnica).
Głównym konfliktem trzustki jest więc niemożność strawienia WIELKIEGO ŚWIŃSTWA, czegoś OCHYDNEGO.
Ponieważ konfliktem nie jest zdarzenie a głównie jego odbiór, przy dolegliwościach trzustki należy odszukać nie tylko zdarzenie mogące leżeć u jego podłoża, ale przede wszystkim odczucie z nim związane.
Jak w każdym konflikcie nie jest ważne, co sądzimy o tym zdarzeniu, ale jak je odczuwamy.
W tym wypadku słowami, które będą obrazowały odczucie będą m.in.: podłość, chamstwo, hańba, syf, wstręt, obrzydliwe, odrażające, świństwo, niedotrzymana obietnica, zniesławienie, wypominanie, ohydztwo, okropne, ogromne poczucie niesprawiedliwości.
Poniżej przykładowe konflikty i odczucia związane z trzustką:
- Dziadek obiecał, że po śmierci zapisze mi swoje mieszkanie. Opiekowałem się nim aż do ostatniego dnia, woziłem do lekarza, robiłem zakupy, sprzątałem, prałem a na koniec zmieniałem pampersy. Dziadek w testamencie zapisał mieszkanie mojemu kuzynowi, który nawet „palcem nie ruszył”. To oszustwo i niedotrzymanie obietnicy. Mega niesprawiedliwość.
- W podziale majątku przy rozwodzie mój mąż ukrył część oszczędności i tym samym mnie oszukał. To były pieniądze głównie z dochodu mojej firmy. To chamstwo z jego strony i podłość.
- Wynajęłam siostrzenicy mieszkanie, które kupiłam na kredyt. Obiecała płacić czynsz za mieszkanie. Ale nie dała mi ani złotówki i nie chce się wyprowadzić.
Nie mogę wynająć mieszkania innej osobie i sama musze regulować wszystkie opłaty. Do tego zachowuje się wyjątkowo chamsko. Gdy proszę o pieniądze, śmieje mi się w twarz i wykrzykuje: „i co mi zrobisz?!” - Ojciec rozwiódł się z matką, gdy miałem 15 lat. On został w mieszkaniu, a my z mamą się wyprowadziliśmy. Obiecał jednak, że w przyszłości będzie ono moje. Jednak po śmierci dowiedziałem się, że dostała je córka jego kochanki. To sk….syństwo.
- Wyremontowałem szwagrowi mieszkanie. Umówiliśmy się na konkretne wynagrodzenie. Wyjechał na zagraniczne wakacje a mi nie zapłacił ani grosza. Mówi, że jak będzie miał kasę, to mi da. Nie wierze, że mógł się tak chamsko zachować. To podłość z jego strony.
Poszukując konfliktów związanych z dolegliwościami ze strony trzustki należy również zwrócić uwagę na poniższe zdarzenia/odczucia:
– konflikt/kłótnia między członkami rodziny o majątek, spadek, nieruchomości,
– coś, co powinno być moje, zabrał ktoś inny,
– w historii rodu jest dziecko, które nie nosi nazwiska ojca (nieślubne, nieuznane, ojciec nie wiedział, że ma dziecko),
– ktoś wypomina mi kęs (majątek, pieniądze), który już mam,
– mam coś, co mi się należy, a inni chcą mi to odebrać,
– konflikt hańby, który jest prawie niemożliwy do strawienia.
W fazie aktywnej konfliktu dochodzi do wzmożonej funkcja organu, a to wiąże się ze zwiększoną produkcją soków trawiennych lub produkcją komórek gruczołowych trzustki, które pełnią funkcję wydzielniczą.
W tej fazie diagnozowane są choroby: rak trzustki, guz trzustki, nadprodukcja soku trzustkowego.
Na początku osoba może nie odczuwać żadnych objawów. Z czasem może pojawić się utrata wagi, bóle po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów, anemia, żółtaczka.
Po rozwiązaniu lub częściowym rozwiązaniu konfliktu (w fazie naprawczej) następuje rozkład guza, martwica serowaciejąca a także ograniczenie produkcji soku trzustkowego.
Chorobami diagnozowanymi w tym czasie mogą być: zapalenie trzustki, niedoczynność zewnątrz- i wewnątrzwydzielnicza trzustki, w późniejszym czasie włókniakogruczolak lub włókniak trzustki.
Sens biologiczny zmian:
Dzięki zwiększonej produkcji i wydzielaniu soków trawiennych, możliwe jest lepsze przemieszczenie, rozdrobnienie i trawienie kęsa.
Konflikty i choroby związane z przewodami trzustkowymi i komórkami wysp trzustki alfa i beta zostaną opisane wkrótce.
_____
Z miłością
Beata Nowak – specjalista psychosomatyki i somatopsychologii, certyfikowany konsultant Recall Healing / Totalnej Biologii oraz konsultant MAT – Metafizycznej Anatomii
Konsultacje indywidualne: http://totalna-biologia.eu/konsultacje