Wątroba stanowi największy gruczoł w organizmie człowieka i jednocześnie jest jednym z najważniejszych organów układu pokarmowego. Krew żylna wątroby jest bogata w substancje odżywcze takie jak tłuszcze, węglowodany i białka pochodzące ze strawionego kęsa. Komórki gruczołowe wątroby rozkładają, przetwarzają i magazynują te substancje, a następnie w momencie zapotrzebowania, uwalniają je.
W komórkach gruczołowych wątroby wytwarzana jest żółć, (w ciągu jednej doby wątroba wytwarza nawet do 1,5 litra), która przewodami żółciowymi transportowana jest do dwunastnicy, gdzie bierze udział w procesie trawienia.  Ponadto wątroba neutralizuje toksyny i substancje szkodliwe dla organizmu (alkohol, składniki leków, konserwanty, środki stosowane do uprawy roślin, chemiczne dodatki do żywności).

Z wątrobą ściśle powiązany jest pęcherzyk żółciowy, którego zadaniem jest gromadzenie produkowanej w wątrobie żółci, zagęszczanie jej i uwalnianie po jedzeniu w celu wspomagania trawienia tłuszczów.

.

Jeśli więc wątroba lub pęcherzyk żółciowy zaczynają manifestować jakiekolwiek dolegliwości, zawsze będą nas informować o przeżytym konflikcie kęsa. Tego, którego bardzo potrzeba do życia (konflikt braku) i tego, którego należy zneutralizować.

O ile w naturze kęsem tym niezbędnym kęsem będzie wyłącznie pożywienie, o tyle dla współczesnego człowieka kęsem może cokolwiek, czego w danym momencie jest brak. Mogą to być pieniądze, samochód, dom, awans, wczasy a także inne materialne i niematerialne dobra.
Słowem „klucz” dla wątroby jest SZACUNEK, warto więc zwrócić szczególną uwagę na sytuacje, gdzie jego brak stanowił bardzo duży problem. Będą to w szczególności sytuacje, w których nie czujemy się szanowani przez innych (poniżenie, przezwiska, wyśmiewanie, brak docenienia itp.)

Z konfliktami dotyczącymi wątroby powiązana jest emocja ZŁOŚCI.
Zapewne znacie popularne polskie przysłowie, że „jak Polak głodny, to zły”.
Oczywiście w naturze ta złość miałaby prawdziwe uzasadnienie, bowiem głód (brak pożywienia) wymusza na zwierzętach agresję, która potrzebna jest do upolowania czegoś do zjedzenia.


Wątroba manifestuje także egzystencjonalne konflikty strachu przed wygłodzeniem.
Najczęściej występują one jako konflikty wtórne związane z wcześniejszymi chorobami (np. rak żołądka, rak jelit), gdzie występuje problem jedzenia i przyswajania.
Ten sam konflikt może być również związany ze strachem rodzica, który boi się, że dziecko bardzo mało je lub nie chce jeść wartościowych produktów.
W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na historię rodu,  a więc głód podczas wojny, przesiedlenia, obozy koncentracyjne, klęski głodowe, kryzysy gospodarcze, bieda itp.

Kolejnym konfliktem jest strach przed zatruciem (pamiętajmy o funkcji odtruwania i detoksykacji).  Może on wystąpić w chwili strachu przed chemioterapią, przed szkodliwymi substancjami w pracy lub innymi toksynami.

.

Jeśli zaś chodzi o pęcherzyk żółciowy (inaczej woreczek żółciowy), to jak wcześniej wspomniałam, jego funkcją jest gromadzenie produkowanej w wątrobie żółci, zagęszczanie jej i uwalnianie po jedzeniu w celu wspomagania trawienia tłuszczów.
Związane są z nim konflikty „trudnostrawialne”, a więc najczęściej jest to:
konflikt urazy żywionej do kogoś bliskiego (członek rodziny, przyjaciel, kolega z pracy, szef itp…) mający związek z moim terytorium,
konflikt złości o rewir (np. niesłuszne oskarżenie w miejscu pracy)

Zatem jeśli wspomnimy kolejne polskie powiedzenie, że w chwili ogromnej urazy do kogoś „zalewa nas żółć”, to zapewne teraz ma ono większy sens.

W przypadku kamicy żółciowej należy szukać kęsa o treści: nie chcę, aby ktoś była na mnie zły, wściekły, żywił do mnie urazę, miał do mnie żal.

.

Procesy zachodzące podczas poszczególnych faz (aktywności) konfliktu

.

WĄTROBA

Jest organem pochodzącym z tkanki endodermalnej, sterowanym przez pień mózgu (prawa strona).

Konflikt kęsa potrzebnego do przeżycia w odczuciu niedostatku.

Faza aktywna (rozmnożenie komórek wątroby, dzięki czemu możliwe jest wzmocnienie funkcji wątroby, a więc zwiększenie produkcji żółci) – powstaje kalafiorowaty guz.

Objawy: na początku tej fazy brak jest jakichkolwiek objawów, później może pojawić się ból brzucha w górnej części, ucisk na wątrobę, utrata wagi a także podniesione wartości badań laboratoryjnych krwi.

Możliwe diagnozy: guz wątroby, rak wątroby, łagodne powiększenie wątroby.

Faza naprawcza (po rozwiązaniu konfliktu) następuje rozkład guza, serowaciejąca martwica.

Możliwe objawy i diagnozy: martwica tkanki łącznej wątroby, marskość wątroby (pomniejszenie wątroby), zapalenie wątroby, gruźlica wątroby.

Sens biologiczny: poprzez większą ilość tkanki gruczołowej wątroby możliwa jest produkcja, przetwarzanie, magazynowanie i uwalnianie substancji odżywczych niezbędnych do przeżycia.

.

PĘCHĘRZYK ŻÓŁCIOWY I PRZEWODY ŻÓŁCIOWO-WĄTROBOWE

Są organami powstałymi z tkanki ektodermalnej, sterowanym przez korę mózgową (prawa strona).

Podstawowy męski konflikt  złości związanej z rewirem i konflikt leworęcznej kobiety związany z przynależnością, tożsamością i dylematem.

Faza aktywna – zanik tkanki nabłonka płaskiego ścian pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych.  

Możliwe objawy i diagnozy: bóle (tępe, kłujące) w obszarze wątroby, kolka wątrobowa, kolka żółciowa.

Faza naprawcza (po rozwiązaniu konfliktu) następuje odbudowa i namnażanie komórek nabłonka płaskiego przy udziale mikroorganizmów (wirus żółtaczki).

Możliwe objawy: obrzęk, stan zapalny, bóle, gorączka, czasami krótkotrwała utrata świadomości, powiększona śledziona, brak apetytu, a także hipoglikemia (w sytuacji złości o rewir potrzebny jest cukier).

Możliwe diagnozy: zapalenie dróg żółciowych, żółtaczka, kamica żółciowa, obrzęk wątroby/dróg żółciowych, nowotwór pęcherzyka żółciowego lub przewodów żółciowych,

Sens biologiczny: poprzez rozszerzenie dróg żółciowych zwiększa się przepływ żółci potrzebny do strawienia (sytuacji).

.

Z miłością

Beata Nowak – certyfikowany konsultant Recall Healing / Totalnej Biologii oraz konsultant MAT – Metafizycznej Anatomii

Konsultacje indywidualne: KLIKNIJ TUTAJ