Podstawowymi funkcjami zębów w naturze są: atak, złapanie wroga, obrona, złapanie pożywienia (kęsa). W przypadku ludzi, kęsem może być podwyżka, mieszkanie, uznanie, awans, posiadanie racji itd. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co symbolizują problemy z zębami w ujęciu Totalnej Biologii/Recall Healing – zapraszam do lektury.

Zębina podobnie jak kości, sterowana jest przez nową mezodermę i reaguje na konflikty spadku wartości, załamania samooceny. W tym wypadku kontekst emocjonalny konfliktu związany jest z takimi odczuciami jak: nie jestem wystarczająco dobry, aby to ugryźć (rozgryźć, złapać), nie potrafię się obronić, nie wiem jak odeprzeć atak, nie mogę zakończyć tego związku z przemocowym/narcystycznym partnerem, nie mogę odpyskować szefowi, nie mogę uwolnić się od kredytu, nie jestem zbyt pewien siebie itp.
W fazie aktywnej  ma miejsce zanik tkanki, odwapnienie, może nastąpić obsunięcie dziąseł i luzowanie zębów. Po rozwiązaniu konfliktu ma miejsce odbudowa, obrzęk, stan zapalny, namnażanie komórek przy współudziale bakterii. Faza końcowa może być bolesna.
 
W przypadku tych konfliktów ważne jest, aby z powodu problemów z zębami nie tworzyć nowych konfliktów, np. mam słabe zęby, ostatnio pobolewają mnie zęby, boję się gryźć orzechy, bo mi się wykruszą zęby. Tego rodzaju odczucia stanowią nowe konflikty i wznawiają fazę aktywną, przez co tworzy się tzw. błędne koło.

Szkliwo jest pochodną nabłonka płaskiego, jego sterowniki znajdują się w korze nowego mózgu a więc reaguje na konflikty separacji i oddzielenia.

W naturze wyszczerzenie zębów jest komunikatem: nie podchodź do mnie, zostaw mnie w spokoju, jak mnie nie zostawisz to zatopię w tobie moje zęby. Są to więc konflikty osób, które przebywają w otoczeniu osób, z którymi kontakt chciałyby na ten moment zerwać.

Zatem wszelkie ubytki w szkliwie a także odbarwienia szkliwa będą następstwem odczuć: mógłbym się komuś odgryźć/kogoś ugryźć i mógłbym to zrobić, bo jestem od niego silniejszy, ale mi nie wolno. Jest to więc konflikt silnej frustracji i odczucia: chętnie bym mu wpieprzył, ale wtedy stracę dobrą opinię, chciałbym oddać cios koledze, ale co powie pani (np. w szkole), jestem dobrze wychowanym, więc nie mogę się wdawać w tą kłótnię itd.

W fazie aktywnej konfliktu może pojawić się ubytek w szkliwie, przebarwienia szkliwa, nadwrażliwość zęba, próchnica szkliwa a po rozwiązaniu konfliktu powoli objawy te się cofają a od czasu do czasu może się pojawić wrażliwość na ciepło/zimno.

Dziąsła powiązane są z konfliktem obniżenia wartości w odniesieniu do wypowiedzianych słów. Reagują na konflikty: moje słowa nie mają znaczenia, nie mają wartości/znaczenia,  nie doceniam własnych umiejętności lub kompetencji,  coś powiedziałem, ale druga osoba tego nie zrozumiała, mówię, ale mój klan (rodzina, znajomi) w ogóle mnie nie słuchają lub nie rozumieją, mam odczucie, że mówię na próżno, nie dorównuję poziomem dyskusji do rozmówcy, w obecności X czuję się niedowartościowany.
Krwawienie dziąseł wskazuje na rozwiązanie konfliktu (faza naprawcza) a ropa służy do usunięcia czegoś, więc w tym wypadku może oznaczać chęć/potrzebę pozbycia się jakiś słów, lub konsekwencji powiedzenia czegoś.

__

W zależności od rodzaju zębów, można wyróżnić szczególne ich funkcje.


Siekacze pozwalają szybko odgryźć kawałek kęsa, więc problemy z tymi zębami mówią o tym, że nie jestem w stanie czegoś zrobić szybko „od ręki”, np. nie umiem iść do szefa po podwyżkę, nie uda mi się szybko kupić mieszkania lub odeprzeć ataku kolegów, nie umiem powiedzieć „dość”.

Kły  pełnią funkcję chwytną, znacznie silniejszą niż samo złapanie kęsa. W tym przypadku konfliktem może być niemożność zakończenia konfliktu, skutecznego rozgryzienia jakieś sprawy, zakończenia jakieś sprawy, z którą nie jest tak łatwo, nie mogę czegoś utrzymać (pracy, związku).

Trzonowce mniejsze – twardszy orzech do zgryzienia, nie da się tak łatwo to zrobić, trzeba wykonać więcej czynności aby zdobyć kęs, długotrwałe problemy w związku/w pracy.

Trzonowce duże – bardzo ciężki orzech do zgryzienia, rzeczy które najtrudniej załatwić, zapędzono mnie w kozi róg, nie mam szans na ucieczkę, nie jestem w stanie uwolnić się od tej sytuacji, już tak wiele zrobiłem a nadal borykam się z tym problemem.

___

Tracenie zębów to symboliczne tracenie możliwości pokazania swojej siły (nie mogę postawić na swoim, nie mogę wyrazić swoje zdanie) ale też utrata młodości.

Szeroki uśmiech – pokazuję zęby wrogowi.

Ząb wysunięty do przodu – myślałem, że to jest moje, ale ktoś mi to zabrał, czuję się bezsilny, by zatrzymać coś, co było mi dane (praca, partner).

Ząb cofnięty – chcę coś zatrzymać (chcę zachować kęs w jamie ustnej).

___

Symbolika poszczególnych zębów:

Jedynki

to zęby rodziców. Z zasady próchnica zębiny związana jest z rodzicem, który jest bardziej zdominowany, zaś próchnica szkliwa z rodzicem który w związku dominuje.
Wystające górne jedynki do przodu mówią o dziecku, które ma być gwarancją trwałości związku rodziców (P/C). Jeśli związek rodziców się rozpadnie, dla dziecka jest to stres z powodu niewypełnienia misji.
Przerwa między górnymi jedynkami (tkanka dziąsła) – ktoś wtrąca się między rodziców (teściowa, kochanka). Poczucie separacji z tego powodu.
Próchnica między górnymi jedynkami wskazuje na konflikt nieuczciwości między rodzicami, spory, kłótnie, czyjaś przewaga, poczucie niższej wartości, próba sprawowania władzy.
Górna lewa jedynka – ząb matki odzwierciedlający wszystkie konflikty z matką, związany z matczyną miłością. Odpowiada kobiecemu archetypowi, łączeniu się z kobiecością, manifestacją kobiecości, żeńskiej zasadzie w psychice męskiej.
Górna prawa jedynka – ząb ojca pokazujący silny związek z ojcem, jego miłością i wszelkimi przejawami tej relacji. Odpowiada archetypowi męskiemu, zasadzie męskiej obecnej w kobietach. Jest to też aspekt pojęcia mężczyzny, ojca, Boga.
Dolna lewa jedynka – słodycz, delikatność. Powiązanie z nerkami i pęcherzem moczowym.
Dolna prawa jedynka – ząb perswazji, który pozwoli na wystraszenie przeciwnika. Ten ma się zastanowić, zanim zaatakuje. Ząb symbolizuje agresję, a gdy jest wysunięty do przodu mówi o dużej agresji.

Dwójki

to zęby mówiące o relacji dziecka z rodzicami.

Górna lewa dwójka to ząb mnie-dziecka w relacji z ojcem, a tym samym ząb ten pokazuje związek ze swoim męskim archetypem. Brak tego zęba wskazuje na odrzucenie relacji z ojcem. Warto przeanalizować okres Plan/Cel i drzewo rodowe pod kątem, gdzie posiadanie męskiego potomka było wykluczone (rodzice nie chcą syna). Duży ząb powinien natomiast skłaniać do poszukiwań w rodzie sytuacji, gdy syn dominował nad ojcem lub nawet nim gardził. Próchnica górnej lewej dwójki.

Górna prawa dwójka – symbolizuje związek z kobiecym archetypem. Brak zęba, duży ząb lub próchnica analogicznie j.w.

Dolna lewa dwójka to palec postrzegany jako wyraz serdeczności, przyjaźni. Symbolizuje również poczucie „wiem już, jakie jest moje miejsce w odniesieniu do rodziców.

Dolna prawa dwójka symbolizuje poczucie „że już wiem, czego mogę spodziewać się po rodzicach”.

Trójki

mówią o rezonansie z dziecięcym postrzeganiem. O tym, jak dziecko widzi samego siebie a także jego związek z otoczeniem. Symbolizuje również sposób radzenia sobie samemu, troszczenia o siebie.

Górna lewa trójka – moje miejsce w społeczeństwie (poza rodziną).  Ząb mówi też o posłuszeństwie.

Górna prawa trójka – w jaki sposób mam zająć swoje miejsce w społeczeństwie (poza rodziną), czy muszę o wszystko walczyć?

Dolna lewa trójka– ząb pomocy: w jaki sposób otrzymuję pomoc, w jaki sposób pomagam, czego mogę oczekiwać od rodziców (i później osób symbolizujących rodziców)

Dolna prawa trójka – ząb determinacji a także określenia swojej pozycji (wiem już, czego mogę oczekiwać od rodziców).

Czwórki

to zęby intelektualizacji. Symbolizują również rozwój (ewolucję) tego, co zostało wcześniej ustalone, zaprojektowane, wymyślone.

Górna lewa czwórka – ząb okresu dojrzewania, powiązany z jelitem grubym i płucami. Pierwszy przedtrzonowiec, który miażdży i rozdziera – „rozwalam innych”. Symbolizuje miłość do ojca i miłość otrzymaną od ojca.

Górna prawa czwórka podobnie jak lewa czwórka, powiązany z jelitem grubym i płucami. Pierwszy przedtrzonowiec, który miażdży i rozdziera – „rozwalam innych”. Ząb związany jest też z pragnieniem związanym z naszą wrażliwością i wewnętrznym poszukiwaniem uczuć a także z miłością matczyną (otrzymywaną od mamy).

Dolna lewa czwórka – symbolizuje parę, związek, miłość.

Dolna prawa czwórka – ząb społeczności i szeroko pojętej przyjaźni.

Piątki

to zęby transformacji, przemiany tego, co zostało wcześniej ustalone. Górne piątki są często usuwane w okresie dorastania. Symbolizują problemy tego okresu, porzucenie dzieciństwa i początek dorosłości. Jeśli nastolatek nie chce zmierzyć się z dorosłością, stomatolog może „mu pomóc” poprzez usunięcie tego zęba/tych zębów.

Górna lewa piątka – ząb mogący symbolizować zdradę ojca, zdradę miłości ojcowskiej (np. ojciec odchodzi, opuszcza dziecko).  Trudne relacje z tatą.

Górna prawa piątka – zdrada miłości matki (np. matka opuszcza dziecko, odrzuca), trudne relacje z mamą.

Dolna lewa piątka – zdrada w związku (w parze)

Dolna prawa piątka  – symbolizuje również zdradę (w ogólnym pojęciu) a także trudną podróż, nową drogę pełną niebezpieczeństw.

Szóstki

to „zęby dziadków”, reprezentują ich wzorzec istnienia. Pomaga on dziecku zrozumieć rolę dziadków a w późniejszym życiu pomaga kreować wizję przyszłości, odkrywać talenty, odnosić sukcesy, zdobywać wiedzę, kształtować osobowość i również wpływać na kolejne pokolenia.

Górna lewa szóstka – to ząb przeznaczenia, planów na przyszłość związanych z partnerstwem. To też ząb losu, przyszłych wydarzeń, obietnic.  Związany z ojcem w historii pary.

Górna prawa szóstka: związana z marzeniem dziecka, planami na przyszłość, sposobem, w jaki chcę wyrażać siebie.

Dolna lewa szóstka – związane z uznaniem, wdzięcznością, wprowadzaniem w życie planów.

Dolna prawa szóstka – związek z opinią i rozwagą, a także czymś powiązanym z którymś z rodziców .

Siódemki

są powiązane z krewnymi wspierającymi rodzinę. Chodzi tu o ciocie, wujów, rodziców chrzestnych.

Ósemki

związane z dalszymi przodkami – szczególnie z pradziadkami. Często przechowują pamięć poprzednich pokoleń.

.

Szukając konfliktów biologicznych dotyczących zębów, należy również rozważyć ich symbolikę w ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Każdy ząb powiązany jest bowiem z organem i konflikty biologiczne tych narządów mogą być również manifestowane w zębach
.

.

Więcej artykułów znajdziesz w zakładce BAZA WIEDZY

Jeśli zechcesz z moją pomocą znaleźć źródła powtarzających się w Twoim życiu schematów lub chcesz odszukać konflikt biologiczny leżący u podłoża Twoich dolegliwości – serdecznie zapraszam na indywidualne konsultacje – http://totalna-biologia.eu/konsultacje/

Z miłością

Beata Nowak – specjalista psychosomatyki i somatopsychologii, certyfikowany konsultant Recall Healing / Totalnej Biologii i konsultant MAT – Metaficzynej Anatomii.